Tento týden jsme pracovali 2x na tématu historie čísel, tentokrát jsme se seznamovali s historií počítání před naším letopočtem. Na mapě jsme zavítali do Egypta, Svazijska, Konga, Mezopotámie, Španělska, Francie, Nové Guinei a Dolních Věstonic. V pondělí jsme se věnovali počítání v pravěku. Děti zjišťovaly informace o nástěnných malbách v jeskyních, o zářezech na kostech, o nálezech kostí se zářezy a připravovaly k tomuto tématu scénky. Připomněli jsme si potřebu počítání v době kamenné, hlavně v době neolitické revoluce a zdůvodňovali jsme si ji. Děti dále pracovávaly a předávaly informace o podivných způsobech počítání na vlastním těle na tichomořských ostrovech a u britských pastevců ovcí. Další skupina se zabývala počítáním v Egyptě v dobách faraonů a objasnila ostatním  skupinám záludnosti počítání pomocí hieroglyfů. V úterý jsme se ještě dozvěděli od třetí skupiny, jaký skok s stal ve vývoji matematiky v Mezopotámii v době, kdy vznikla města, a bylo třeba počítat kde co! Vyzkoušeli jsme si vytvořit tabulky s klíny, abychom pochopili/nepochopili, jak byl tento početní systém systém složitý a nepřehledný.

Všechny děti hrály divadelní scénky a v závěru dnů hodnotily svá vystoupení a práci na tématu velmi pozitivně. Zapojily se všechny děti.

Domluvili jsme se, že v rámci výtvarné výchovy a pracovních činností si chtějí všechny děti zkusit psát pomocí klínového písma na hliněné destičky.

 

Příští týden nás čeká další zajímavé období, o to Incká říše se svým velmi důmyslným, ale složitým systémem, provázkovým KIPU.

Mirka Kellovská

 

Druhé setkání (13. a 14.11.2017, zelená)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *